top of page

Топ-10 пам'яток Києва, які можуть зникнути вже завтра

"Будинок Сікорського" на вулиці Ярославів Вал, 15

Статус: пам’ятка історії місцевого значення

Будинок відповідно до акту від 2014 року перебував у незадовільному, напіваварійному стані. Зараз його стан погіршився до аварійного. Недобросовісним власником, який має бути притягнутий до кримінальної відповідальності, є Міністерство оборони України.

Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній. Ймовірно, чекають на зняття охоронного статусу й передачі "інвестору" на "реконструкцію".

"Будинок із зміями та каштанами" на вулиці Житомирській, 32.

Статус: пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення, охоронний № 316-Кв.

Незважаючи на статус пам’ятки архітектури, унікальний будинок перебуває у критично аварійному стані, свідомо доводиться до руйнування власником ТОВ "Акваплаз".

Підприємство з 2010 року ухилялося від виконання охоронного договору й сплати штрафу у розмірі 170 000 гривень, постійно й наполегливо зверталося до Київради з клопотанням заволодіти земельною ділянкою, без якої не зможе здійснити так звану "реконструкцію".

Зазначене питання завдяки потужному лобі упродовж 2 останніх років виносилося на розгляд комісій та сесії Київради, де автор постійно ініціювала його зняття й відмову.

Нині будинок виставлений на продаж, потенційних покупців запевняють, що можна буде без проблем збільшити його теперішню площу.

Прибутковий будинок XIXст. чернігівського купця Вертипороха на вулиці Межигірській, 33/19

Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини 

Абсолютно унікальний будинок, який пережив низку підпалів, не лише свідомо доведений до аварійного стану, а майже остаточно знищений його власником ТОВ "Подол інвест", у користуванні якого також знаходиться і земельна ділянка.

Злочинці продовжують руйнувати об’єкт культурної спадщини, паралельно шукаючи зацікавлених покупців.

Дуже дивно виглядає ситуація, коли при наявності охоронного договору, укладеного у 2012 році, київська влада не застосовує жодних заходів впливу для порятунку "перлини Подолу", а поліція продовжує ігнорувати заяви про злочин.

Стародавній особняк роботи відомих київських архітекторів В. Ніколаєва, О. Шварценберга та С. Рикачова по вулиці Грушевського, 4 Б

Статус: пам'ятка місцевого значення

Завдяки системі сходів будинок є своєрідною з’єднувальною ланкою між вулицями Грушевського та Хрещатиком і горою, на якій стоїть колишній Інститут шляхетних дівчат.

Також цей будинок є прикладом багатоетапної дореволюційної забудови Києва: проект належить відомому київському архітектору В. Ніколаєву. Але у формуванні сучасного об'єму будинку брали участь і інші київські архітектори – О. Шварценберг та С. Рикачов.

Зазначена пам'ятка є останньою будівлею в садибі відомих київських підприємців Бонадурерів, які були підданими Швейцарії.

Вже є забудовник-"інвестор" (ТОВ "Грааль" наближене до Табачника), який з 2009 року довів пам’ятку до аварійного стану, а тепер бажає винести пам'ятку з державного реєстру, щоб перебудувати її на багатоповерхівку.

ТОВ "Грааль" нібито домовилося з ким потрібно, оскільки на Мінкульт вже два рази виносили питання щодо виключення цієї пам'ятки із державного реєстру.

Коли науково-методична рада обговорювала питання щодо її подальшої долі, низка інститутів намагалася довести, що будівля не має цінності та її потрібно віддати ТОВ "Грааль". Скоро унікальна садиба "впаде сама"…

Прибутковий будинок 1914-1915 років (архітектор В. Риков) на вулиці Івана Франка, 17 А,Б,В

Статус: щойно виявлений об'єкт культурної спадщини

Відселений, на "реконструкції" з 1994 року, свідомо доводиться до руйнування.

Цікаво, що зазначений будинок знаходиться впритул до Міністерства культури України, яке впродовж років спокійно спостерігає за його знищенням.

Пивний завод Ріхтера 1895 року на вулиці Кирилівській (Фрунзе), 35 та 41.

Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення, охоронний №201 

Унікальний комплекс у стилі "промисловий модерн" свідомо доводиться до руйнування недобросовісним власником і наразі виставлений на продаж.

Міністерство культури України розглядає питання щодо винесення цієї пам’ятки місцевого значення з реєстру.

Відповідно до протиправно створених детальних планів територій зазначену зону планується відвести під будівництво багатоповерхівок та торгово-розважальних центрів, що знищить або спотворить пам’ятку. Поряд вже встановлені будівельні паркани.

Будинок Багговута XIXст. на вулиці Багговутівській, 16

Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини 

Вулиця, названа на честь Багговута, скоро залишиться без будинку цього відомого військового діяча та мецената.

Обурює, що про цей унікальний об’єкт культурної спадщини київській владі та правоохоронним органам, незважаючи на численні депутатські звернення, запити та скарги з вимогою повернути його до державної/комунальної власності, нічого не відомо.

Вони не знають та не хочуть знати навіть, хто є недобросовісним власником, якого вже давно треба притягнути до кримінальної відповідальності.

За даними автора, власником будинку нібито був чи досі є "Брокбізнесбанк". Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній.

Садиба купця Новікова, споруджена за проектом М. Казанського у 1893 році по вулиці Верхній Вал, 28/12

Статус: щойно виявлений об’єкт культурної спадщини

Якщо цю прекрасну садибу, виконану у дусі "київського ренесансу" з кутовою баштою, досі не спіткала доля її сусідки навпроти (яку перетворили на #МонстрНа Подолі") – це лише завдяки тому, що на неї з 2012 року накладений арешт прокуратурою Шевченківського району через податкову заборгованість орендаря у розмірі приблизно 180 мільйонів гривень.

Недобросовісним орендарем є АТЗТ "Консул", яке фактично знищує будівлю та ще примудрилося захопити в оренду земельну ділянку під будинком "для здійснення будівництва (реконструкції)" чергового торгово-офісного центру.

Необхідно зазначити, що за даними Департаменту культури, у 2015 році садиба перебувала на балансі Департаменту комунальній власності КМДА, а АТЗТ "Консул" було орендарем.

Зараз АТЗТ "Консул" намагається заволодіти всім майном в процесі власного банкрутства.

Охоронний договір відсутній. І тут лише питання часу, коли Мінкульт з Департаментом  культури КМДА позбавлять і цей об’єкт культурної спадщини охоронного статусу (за схемою, застосованою нещодавно до "Будинку з ромашками") та знищать.

Незадовільний акт стану будинку, складений ДІАЗ "Стародавній Київ" у 2015 році, лише це підтверджує.

Садиба родини художників Мурашків, кін. 19 ст., вул.. Мала Житомирська, 12

Статус: пам’ятка історії, архітектури національного значення

Пережила 3 пожежі, незаконну передачу у власність приватним інвесторам, повернення у власність міста, обвал даху. Зараз знаходиться на реконструкції (яка чомусь не відбувається).

Стародавній особняк у стилі "ренесанс" 1903 року по вулиці Дмитрівській, 52

Статус: пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення

Київська влада знов дивним чином не в курсі, хто є власником/користувачем будинку, доведеним до аварійного стану. Але землекористувачем поки що є Шевченківська райдержадміністрація.

Охоронний договір, передбачений чинним законодавством, відсутній.

До аварійного стану пам’ятку довело ТОВ "Консоль ЛТД", яке у 1999 році розпочало спорудження по сусідству по вулиці Дмитрівській, 46-56, А, Б, В комплексу багатоповерхівок.

Жодної відповідальності ТОВ "Консоль ЛТД" за свій злочин не понесло.

Крім того, воно збиралося відселити мешканців із пошкодженого будинку нібито за свій рахунок на умовах передачі підприємству аварійного будинку та земельної ділянки під ним під нову забудову.

bottom of page